Różaniec Rodziców Róża 10 św. Tarycjusza

Św. Tarsycjusz (zm. ok. 250 lub 257) – męczennik rzymski z czasów prześladowań za cesarza Decjusza. 

W starożytnym Rzymie w trzecim stuleciu mieszkał mały Tarsycjusz. Był okres jednego najkrwawszych prześladowań chrześcijan. Chrześcijanie często ginęli za Chrystusa, a ich największym pragnieniem było, by mogli na drogę do wieczności posilić się chlebem Eucharystii. Młody chłopiec był już na tyle dojrzały, że starsi w gminie powierzyli mu to odpowiedzialne zadanie: potajemne noszenie ukrytego w hostii Pana Jezusa więźniom. Ci z niecierpliwością wyglądali Tarsycjusza, który przynosił im lekarstwo na ich doczesne zmartwienia. 

Pewnego razu został brutalnie napadnięty przez rówieśników, którzy byli zaciekawieni co chłopak tak mocno chowa. Gdy nie chciał im powiedzieć zaczęli go bić, kopać i obrzucać kamieniami. Pobitego chłopca uratował jeden z żołnierzy, który okazał się być chrześcijaninem. Chłopiec oddał mu Najświętszą Hostię i wkrótce zmarł z powodu odniesionych ran. 

Od 1675r.rRelikwie Świętego spoczywają w bazylice św. Dominika w Neapolu w osobnej kaplicy. 

W wielu krajach katolickich, również w Polsce, Tarsycjusz uważany jest za patrona Liturgicznej Służby Ołtarza – ministrantów. Patronuje on również dzieciom przystępującym do Pierwszej Komunii Świętej. 

undefined
Msze Święte
Dni powszednieNiedziela i święta
7:00 7:00
7:30
8:30
10:00
11:30 (dla rodzin)
13:00
17:30
18:00 18:00 (dla młodzieży)
Spowiedź

Podczas każdej mszy świętej oraz w I-piątek mięsiąca od 16:00


Adoracja Najświętszego Sakramentu

Codziennie w małym kościele od 8:00 do 18:00